42014Jun

Kevättä juhlittiin iloisissa tunnelmissa

Pöydät notkuivat herkkuja ja musiikki soi HPI:n kevätjuhlissa Elimäenkadulla.

Asiaakin oli tarjolla, kun ratkaisukeskeisiä terapiamenetelmiä kehittänyt John Henden piti kevätjuhlassa puheenvuoron huumorin käytöstä terapiatyössä ja sai yleisönkin nauramaan. Harjoituksen tekeminen yhdessä sai juhlijat muistelemaan tilanteita, joissa he itse ovat käyttäneet huumoria välineenä.

Puheenvuoron piti myös RATI Ry:n Jakim Pakarinen, joka esitteli yhdistyksen toimintaa. Yhdistys edistää ratkaisu- ja voimavarakeskeisten työtapojen tutkimusta, kehittämistä, koulutusta, hoitokäytäntöjä ja soveltamista eri aloille.

Jousikvartetti Amici Musici esitti mukaansatempaavia kevätklassikoita. Muuten juhlijoita viihdyttämässä ja tunnelmaa 
luomassa oli Rinnekone.

amici_lahi