52014Jun

John Henden: Huumorin käyttö terapiatyön apuna

Kansainvälisesti tunnettu psykoterapeutti John Henden käy kouluttamassa säännöllisesti kahdeksassa maassa. Nyt toukokuussa HPI:ssä vieraillut Henden oli myös kahdeksatta kertaa kouluttamassa Suomessa. Kahden päivän seminaarinsa täydelle luokkasalille hän piti aiheesta työntekijä masennus- ja itsemurhapuheen kohtaajana. Vastapainoksi vakavalle aiheelle, pidetty kouluttaja ilahdutti HPI:n kevätjuhlassa lyhyellä katsauksella kevyemmästä aiheesta, huumorin käytöstä terapiatyön apuna. Huumori terapiatyössä on yksi Hendenin erityiskiinnostuksen kohteista.

Puheenvuorossaan hän esitteli teoriaa huumorin käytöstä ja sen käytön lähtökohdista, ratkaisukeskeisestä näkökulmasta. Henden antoi myös muutamia käytännön esimerkkejä omasta työstään. Lue koko artikkeli täältä…

henden_close_face_outside