92015Jan

Lue psykoterapeutti Lasse Salmen haastattelu alan ammattinäkymistä

Artikkelissa Salmi kertoo mm. siitä kuinka asiakkaat löytävät psykoterapeutin vaihtelevalla menestyksellä tällä hetkellä. Yksi yleisin tapa hakeutua psykoterapiaan on Kelan kuntoutuspsykoterapia. Kelan kuntoutus- psykoterapiaa myönnetään eniten työkykyä ja opiskelukykyä ylläpitävään hoitoon. Eli Kelan tuen ulkopuolelle jää tällöin joukko ihmisiä, jotka tarvitsevat terapiapalveluja.

– Sekä Kelan kuntoutuspsykoterapiaa käyttävät että itsemaksavat asiakkaat joutuvat usein itsekseen etsimään terapeuttia. On aika sattumanvaraista miten tällainen asiakas löytää tällä hetkellä terapeutin, Salmi toteaa artikkelissa huolestuneena.

Salmen mielestä on erittäin tärkeää, että ihminen pääsee koulutetun terapeutin vastaanotolle, kun hän tarvitsee psykoterapiaa. Usein asiakkaat sanovat, että terapiaan hakeutumisessa ja sen alkamisessa on ollut pitkä viive. Viive voi hidastaa toipumista ja olla inhimillisesti muutenkin raskasta.

LUE KOKO ARTIKKELI

lasse