12016Jun

Vierailijaluennoitsijana Harvey Ratner

Kansainvälisiä tuulia! Helsingin Psykoterapiainstituutin kevätlukukauden luennoitsijoihin kuuluu Harvey Ratner, joka on sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti ja ratkaisukeskeisen lyhytterapian edelläkävijä. Hän on yksi Lontoossa 1989 perustetun BRIEF:n perustajajäsenistä (a Solution Focused training, counselling and coaching agency).
Viime vuonna häneltä on ilmestynyt myös kirja ratkaisukeskeisestä lähestymistavasta lasten ja nuorten terapiatyössä (Ratner, H. and Yusuf, D. 2015: Brief Coaching with Children and Young People: A Solution Focused Approach).
Ratner tulee luennoimaan psykoterapeuttiopiskelijoille. Myös muutama ulkopuolinen paikka myynnissä verkkokaupassa. Luentoa suositellaan jo ratkaisukeskeisyyteen tutustuneille. Osallistumismaksu: 80 euroa

Harvey Ratner haastattelu YouTubessa